NOC BIBLIOTEK 2019

W sobotę 5 października 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się V edycja Nocy Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Jest to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.

Tę niezwykłą „Noc” rozpoczęliśmy otwarciem przez dr Dariusza Dębickiego Burmistrza Sulmierzyc wystawy malarstwa Aleksandry Sikorskiej. Ta niezwykła dziewczynka ma 8 lat i ma autyzm. Jej twórczość to  nie są zwykłe dziecięce prace, ale obrazy abstrakcyjne, które każdy może różnie interpretować.Następnie wspólnie obejrzeliśmy widowisko w wykonaniu Iluzjonisty Apollino  i przesympatycznej wróżki. W towarzystwie magika i wróżki Iwony wypełniona sztuczkami, czarami i zabawami godzina minęła naprawdę szybko. Nasza publiczność chętnie brała udział w czarowaniu na scenie oraz w ciekawych konkursach, którymi magik i wróżka zachęcali do wspólnej zabawy.

Najmłodszym uczestnikom wielką radość i uśmiech sprawiło malowanie twarzy. Dziewczynki najchętniej wybierały motylki i kwiatki a chłopcy superbohaterów. Dla starszych były gry: w milionerów oraz słynne grzybobranie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy robotem edukacyjnym Photon, które prowadził pan Mariusz Ciesiółka. Robot początkowo nie ma żadnych zdolności, nie potrafi kompletnie niczego wykonać. Jednak to dziecko wraz z zabawą poprzez aplikację na telefonie lub tablecie (z którą jest połączony robot) sprawia, że Photon uczy się nowych rzeczy. Zaczyna reagować na bodźce, poruszać się, reagować na interakcje. Robot rozwija się wraz z dzieckiem.

Podziękowanie za pomoc w organizacji Nocy Bibliotek: Dariusz Dębicki – Burmistrz Sulmierzyc, Beata Koprowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach, Edyta Jachimowska – dyrektor Sulmierzyckiego Domu Kultury, Elżbieta Krenz – dyrektor Muzeum Regionalnego w Sulmierzycach, Anna i Dominik Sikorscy wraz z córką Olą, Maria Zielezińska, Tadeusz Kokot, Grażyna Orzeszyńska, Katarzyna Płonka, Mariusz Ciesiółka, Marlena Pawlik, Aleksandra Kurzawa, Sandra Marszałkiewicz.

fot. Marlena Pawlik