BARWY SŁÓW – PORANEK Z POEZJĄ I SZTUKĄ

21 października 2019 o godz. 9:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sulmierzycach odbył się finisaż wystawy Aleksandry Sikorskiej. W naszej bibliotece prezentowaliśmy tylko część twórczości Oli – małej malarki o dużych potrzebach. Ta śliczna, wyjątkowa dziewczynka właśnie skończyła 8 lat i ma autyzm.

Najczęściej Ola maluje akrylami na podobrazach o rozmiarach 24×30 cm. Technika malowania jest dowolna, od pędzla, poprzez zabawki, żołędzie, ręce, palce i piórka ptasie kończąc. Siła prac Oli tkwi w ich abstrakcyjności i wieloznaczności. Jej dorobek artystyczny na dzień dzisiejszy to ponad 450 obrazów, które były już wystawiane na 18 wystawach  min. w Górze, Warszawie, Wrocławiu, Krotoszynie, Kobylinie, Lublinie, Rawiczu i Lesznie.

Z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach oraz z mieszkańcami miasta spotkał się Dominik Sikorski, tata Oli oraz Anna Lisowiec, poetka dla której obrazy małej artystki były inspiracją do napisania wierszy. Tomik wierszy ,,Między palcami a ciszą. Kolory jej duszy się kołyszą” to duet kompozycji słów i barw dwóch artystek Anny Lisowiec i Aleksandry Anny Sikorskiej. W tej niezwykłej książce Pani Anna ujmuje czytelnika słowami natomiast Aleksandra barwami. Podczas spotkania można było wysłuchać wielu wierszy, które przeczytała sama autorka. Pan Dominik opowiedział jak na co dzień wygląda życie i praca z autystycznym dzieckiem. Ola nie mówi. Malarstwo jest jej pasją i sposobem na wyrażenie tego, co ma na myśli, co chciałaby powiedzieć, gdyby mogła.

Pamiętam doskonale obraz Oli, który całkowicie zmienił moje podejście do jej malowania. Z traktowania to jako terapię poprzez zabawę na proces twórczy, na sztukę. Był to obraz przedstawiający twarz ludzką lub sowę (Ola maluje obrazy abstrakcyjne, które można  różnie interpretować). Kilkadziesiąt minut wpatrywałem się w niego i nie mogłem przestać go podziwiać … Rodzący się talent Oli był dla mnie i żony całkowitym zaskoczeniem, a powstające kolejne dzieła tylko go pogłębiały – powiedział tata Oli.

Anna i Dominik Sikorscy, rodzice Oli -pokazując prace córki, starają się propagować wiedzę o autyzmie i jak on  wpływa na ludzi, których bezpośrednio dotyka.

Aleksandra Anna Sikorska:

Obrazy Oli: